Na jaki projekt domu się zdecydować?

gotowe projekty

Budowa domu to wyzwanie, przed którym staje wiele osób. Konieczność wyboru jednego spośród wielu dostępnych projektów domów stawia przyszłego inwestora w trudnej sytuacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze, by budowa domu nie śniła się po nocach jak najgorszy koszmar?

Po pierwsze — ograniczenia.

Przystępując do budowy domu, musimy zwrócić uwagę na warunki zabudowy działki zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mogą w nich być zawarte ograniczenia dotyczące np. maksymalnej wysokości budynku, kształtu i kąta nachylenia dachu. Dodatkowym ograniczeniem może być wielkość i kształt działki oraz jej ułożenie względem stron świata, istniejącej zabudowy i dostępu do infrastruktury technicznej. Częstym zabiegiem jest adaptacja gotowego projektu do istniejących warunków, ale jest to kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania. Utrudnione zadanie mają zwłaszcza osoby, które poszukują projektów domów na wąską działkę.

Po drugie — potrzeby mieszkańców.

Dom to inwestycja na lata. Trzeba dopasować go do obecnych i przyszłych potrzeb jego mieszkańców. Najtrudniej jest przewidzieć, jaki dom będzie dla nas najwygodniejszy za kilka czy kilkanaście lat. Dla wielopokoleniowej rodziny najlepsze będą projekty domów, w których łatwo będzie rozgraniczyć strefy aktywności dzieci, ich rodziców i dziadków. Zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych mieszkańców sporym utrudnieniem życia może być korzystanie ze schodów. Projekty domów uwzględniają styl życia jego mieszkańców. Dla osób prowadzących dom otwarty, które często przyjmują gości, najważniejszym pomieszczeniem będzie odpowiednio duży salon. Osobom ceniącym spokój przypadnie do gustu możliwość odcięcia się od świata w prywatnym gabinecie.

Po trzecie — koszty utrzymania.

Przystępując do budowy domu, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. Współczesne projekty domów przewidują takie konstrukcje i technologie, by nowo powstające domy były przynajmniej energooszczędne. Szczególnie ważną rzeczą jest określenie sposobu ogrzewania domu i wentylacji, bo to ma duży wpływ na jego elementy konstrukcyjne. Późniejsza adaptacja jest nie tylko bardzo kosztowna, ale może popsuć estetykę i funkcjonalność domu.

Ci, którzy chcą mieć jak najniższe koszty opłat za media, powinni szukać projektów domów o maksymalnie uproszczonej bryle, na planie kwadratu lub prostokąta, z maksymalną powierzchnią okien od strony południowej i zredukowanymi do minimum oknami od strony północnej.

A co z wyglądem domu?

Pomimo selekcji dokonanej w trzech poprzednich krokach pozostanie do wyboru dostatecznie wiele projektów, by sprostać najbardziej wyszukanym i wybrednym gustom. Zawężenie pola poszukiwań ułatwi i skróci czas poświęcony na wybór najlepszego projektu, projektu domu marzeń.

Projekt domu znajdziesz na: WybieramProjekt.pl

Dodaj komentarz