Leczenie kanałowe w Krakowie – za i przeciw

Jak w każdym wielkim mieście, w Krakowie jest wiele specjalistów, którzy mogą wykonać wrażliwy zabieg leczenia kanałowego. Istnieje jednak teza, podług której czasem warto wybrać się do specjalisty, który… unika wykonywania tego typu leczenia. Według niektórych badaczy to metoda przestarzała, droga i bolesna, z której powinno się zrezygnować. Zobaczmy, jakie argumenty przemawiają za obiema stronami sporu.

Leczenie kanałowe – argumenty za

Kiedy nasze zęby albo jeden z nich są w tak beznadziejnym stanie, że zmiany chorobowe wydają się być nieodwracalne, pełni nadziei na realizację poniżej kilkuset złotych wpisujemy w wyszukiwarkę „leczenie kanałowe kraków”. Znajdziemy wiele znanych gabinetów, gdzie zabiegi tego typu można wykonać. Ich zwolennicy przekonują, że tą metodą leczy się rocznie aż 14 milionów ludzi na całym świecie, i jest ona ostatnim ratunkiem dla zębów, które w innych przypadkach trzeba byłoby wyrwać. Przywraca ona chory ząb do używalności, usuwając, dezynfekując i zastępując sztucznym materiałem miazgę zębową. Często, jeśli ząb jest już martwy, nie ma innego rozwiązania.

Argumenty przeciw leczeniu kanałowemu

Usunięcie i zastąpienie wewnętrznej części zęba, jaką jest miazga, wiąże się jednak z uśmierceniem go. To sprawia, że w przyszłości nie będziemy mogli leczyć go w żaden inni sposób, a jeśli wcześniej była szansa na jego odbudowę, to po zabiegu już jej nie będzie. Według niektórych stomatologów jest to metoda zbyt inwazyjna i mogąca wywołać późniejsze komplikacje. Znane są przypadki, gdy zrezygnowanie z leczenie kanałowego przyczyniło się do odratowania zęba. Czy warto zatem decydować się na leczenie kanałowe w Krakowie i innych polskich miastach? To zależy. Z rozbieżnych opinii można wysunąć jeden zasadniczy wniosek – warto, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Źródło: http://stomatologiatomaszewska.com/leczenie-kanalowe-endodoncja/

Dodaj komentarz